16 podcastów, których słucham

1

Często ludzie pytają mnie jakie podcasty polecam. Pomyślałem, że napiszę post, który odpowie na to pytanie na bardziej szczegółowym poziomie niż zdawkowe rekomendacje udzielane po wystąpieniu czy w trakcie projektu doradczego. W ciągu ostatnich 4 lat przesłuchałem kilka tysięcy odcinków podcastów. Niektóre trwały kilka minut. Inne – kilka godzin. Audio jest wspaniałym nośnikiem do nauki. Jesteśmy w stanie słuchać podcastów robiąc inne rzeczy np. myjąc naczynia, prasując koszulę albo ćwicząc na siłowni. A gdy tylko w większej ilości domów zagnieździ się alexa czy google home – trend tylko się wzmocni. Zanim przejdę do rekomendacji ważna kwestia: słuchanie podcastów wyłącznie po polsku odcina nas od najlepszych produkcji na świecie. To tak jakbyście próbowali docenić najlepszych malarzy na świecie będąc daltonistami. Jasne, że można – ale skażecie się na bardzo ograniczone doświadczenie tej formy rozrywki. Nie róbcie tego sobie – tym bardziej, że słuchanie po angielsku wspaniale wpływa na zdolność do przyswajania języka – podobnie jak oglądanie filmów z angielskimi napisami. Moje rekomendacje:

1. The Tim Ferriss Show

Tim Ferriss to dla mnie człowiek – maszyna. W ciągu dekady od wydania 4 godzinnego tygodnia pracy Tim zdążył nagrać ekstremalnie trudny program telewizyjny, napisać 4 kolejne książki, które trafiły na listę best sellerów new york timesa. Naturalnie Tim jest też aniołem biznesu – zainwestował na wczesnym etapie m.in w Ubera, Twittera, Facebooka, Alibabę, Shopify i Evernote. Polecam wam jego podcast, który w ciągu 3 lat doczekał się 200 milionów ściągnięć i prawie 300 odcinków. Mówię tutaj oczywiście o Tim Ferriss Show. Podcast polega na wywiadach z ludźmi najlepszymi w swoich dziedzinach – bez względu na obszar w którym działają. Rozmowa o początkach kariery Jamiego Foxxa, która wygrała nagrodę za najlepszy odcinek podcastu w 2016? Żaden problem. 3.5 godzinna rozmowa o drodze, którą przebył Arnold Schwarzennegger? Oczywiście. Są tu zarządzający funduszami wszelkiego typu, arcymistrzowie szachowi, sportowcy, reżyserowie czy lekarze. Moim zdaniem Tim robi w tej chwili najlepszy podcast na świecie. I można się jeszcze z niego nauczyć zadawania dobrych pytań. Jeśli nie wiecie od czego zacząć słuchanie – polecam Amelię Boon, Kevina Costnera i Petera Thiela.

2. Dan Carlin’s Hardcore History

Wyobraźcie sobie 6 odcinki podcastu o pierwszej wojnie światowej. Startujemy przed, żeby wyjaśnić przyczyny. Kończymy po, żeby pokazać konsekwencje na szerokim planie. Łącznie odcinki trwają 23 godziny i wychodzą raz na kilka miesięcy. Macie to? To teraz dodajcie do tego dogłębną znajomość historii, tony fascynujących cytatów oraz niski głos prowadzącego i rozciągnijcie na większość wydarzeń historycznych o których chcielibyście posłuchać. Gdy dodacie jeszcze kilka ciekawych wydarzeń o których nie słyszeliście uzyskacie hardcore history Dana Carlina. Dla fanów historii to jest jazda obowiązkowa. Dla fanów podcastów także – bo utrzymać uwagę widza przez 4 godziny tylko opowiadając mu historię to niesamowity talent.

Przy okazji: Carlin, żeby się nie wypalić długą formą hardcore history ma także podcast o bieżącej polityce amerykańskiej, którego epizody mają około godziny – Common Sense With Dan Carlin. To prawdopodobnie jedyne źródło informacji o polityce, którego mogę słuchać bez nudności. Jeśli nie wiecie od czego zacząć słuchanie hardcore history – polecam blueprint for armageddon.

3. Freakonomics Radio

Autorzy cyklu książek o ekonomii behawioralnej weszli w podcasting bardzo wcześnie, bo już w 2010. Podcast zwykle trzyma się tematu ekonomii, ekonomii behawioralnej oraz zastosowania narzędzi badawczych z tych dziedzin w nietypowych kontekstach. Prowadzący to dziennikarz Stephen Dubner oraz dużo rzadziej obecny Stephen Levitt, który jest ekonomistą na uniwersytecie chicagowskim. Ilość małych olśnień, które dał mi ten podcast jest niewiarygodna. Jeśli nie wiecie od czego zacząć – wybierzcie coś losowego. Trudno tu trafić na słaby odcinek. Dubner dowozi bardzo dobre stories a NPR zapewnia obsługę techniczną na najwyższym poziomie.

4. Masters of Scale With Reid Hoffman

Oto co się dzieje jak spotkają się duże budżety, dobry scenariusz i network pozwalający na zaproszenie do podcastu dowolnej osoby ze świata startupów. Reid Hoffman po sprzedaży linkedin do microsoftu wziął się za robienie podcastu (poza partnerowaniem w greylock VC, naturalnie) z fenomenalnym skutkiem. Jakość treści i przydatność w sposobie myślenia o budowaniu skalowalnych organizacji jest porównywalna ze znakomitym kursem YCombinator i uniwersytetu stanforda „How to start a startup” (wygooglajcie, serio.). Nawet jeśli nie jesteście startupowcami warto ściągnąć, żeby zobaczyć na jak wysoki poziom można zabrać tą formę audio jeśli dysponuje się odpowiednimi możliwościami. Przeciętny odcinek trwa godzinę. Jeśli nie wiecie od czego zacząć polecam waszej uwadze odcinki o AirBnb oraz Slacku.

5. Noah Kagan Presents

Noah Kagan to jeden z niewielu marketerów, których kroki śledzę. Founder sumo group. Były dyrektor marketingu w Mint. Wcześniej pracownik #17 w facebooku (o czym napisał bardzo dobrego, darmowego e-booka „How i lost 170 million dollars”). Jako jeden z pierwszym zapoczątkował odpływ przedsiębiorców technologicznych z sillicon valley do austin w teksasie. Polecam szczególnie odcinek z Ryanem Holidayem lub odcinków z czasu jego pobytu w Izraelu.

6. Freedom Fastlane

Ten podcast jest dedykowany handlującym fizycznym towarem w e-commerce ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemu amazona. Pomijając momentami zbyt coachingowe odcinki na mój gust ten podcast bywa bardzo mięsny. Archiwalne income reports czy sprawozdania z tego w jaki sposób założyciel i prowadzący rozwiązuje problemy biznesowe czy sprzedaje i rozwija przedsięwzięcia jest bardzo ciekawy. Na uwagę zasługuje stopień rozbudowania inicjatyw pobocznych jak wydarzenia, fundusz inwestycyjny, grupa mastermindowa czy newsletter – moim zdaniem to jest top topów jeśli chodzi o monetyzację. Najlepiej zacząć od Income reports, I sold my business.  

7. Mała Wielka Firma

Jeden z najpopularniejszych podcastów w Polsce. Kiedyś prowadzącymi byli Paweł Tkaczyk oraz Marek Jankowski – dziś Paweł pojawia się z rzadka. Podcast podnosi przeróżne kwestie związane z biznesem, co ciekawe praktycznie wcale nie jest bezpośrednio monetyzowany przez jego prowadzącego. Jeśli ktoś szuka informacji po polsku lub gości z polskiego podwórka – będzie usatysfakcjonowany.

8. Revisionist History

Malcolm Gladwell zbudował swoją karierę na opowiadaniu historii. Bardzo często opierał je na badaniach z różnych dziedzin, które były w 100% ogólnodostępne. Jego jedyną przewagą nad oryginalnymi autorami była zdolność do podania materiału w bardziej eleganckiej i wciągającej formie – co z oczywistych powodów powodowało niechęć badaczy. W tym podcaście, inaczej niż w książkach Gladwell koncentruje się na większych lub mniejszych wydarzeniach, które w opinii prowadzącego zostały błędnie opisane lub zinterpretowane przez historyków i opinię publiczną. Na przykład historyczne uwarunkowania powstawania pól golfowych. Albo ruch stworzony wokół Martina Luthera Kinga. Gladwell i Carlin to ekstraklasa w opowieściach w formie audio. Jeśli nie wiecie od czego zacząć – polecam odcinki „The king of tears” oraz „The road to damascus”.

9. GaryVee Audio Experience

Jeśli nie wiesz kim jest Gary Vaynerchuck prawdopodobnie spędziłeś ostatnie 10 lat pod kamieniem. 4 książki z listy bestsellerów new york timesa, 2 równolegle prowadzone vlogi, 800 osobowa firma notująca 150 milionów dolarów rocznego przychodu i inwestycje VC/Angel w Twitterze, Facebooku, Uberze, Tumblrze i snapchacie.  Wyjdź spod kamienia i posłuchaj jego keynote’ów albo zdolności do udzielania wywiadów i improwizowanych odpowiedzi na pytania – tak wygląda ktoś kto wypracował sobie te umiejętnościami setkami wystąpień publicznych.

10. James Altucher Show

James Altucher to amerykański król failure porn, a więc publicznej wiwisekcji własnych porażek i niedociągnięć. Na uwagę zasługuje w jego podcaście charakterystyczny styl prowadzącego wywiad i wybór gości – mam wrażenie, że niewielu z nich można usłyszeć w innych podcastach. Wrażenie robi przekrój tematyczny prowadzonych rozmów – właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie, choć nie jest aż tak eklektycznie jak u Tima Ferrissa. Ciekawy jest bardzo świeży wywiad ze Scottem Gallowayem w odcinku 287 – jeśli kręci was biznes to możecie zacząć tam.

11. SaaStr Podcast

Harry Stebbings z podcastu „20 minute VC” dedykowanemu branży venture capital został zaproszony przez założyciela SaaStr Jasona Lemkina do poprowadzenia podcastu na temat startupów działających w modelu SaaS. Harry sam w sobie jest wyjątkowo ciekawą postacią. Pomimo tego, że ma dopiero 20 lat, już zyskał znakomite zaczepienie w branży venture capital, która uchodzi przecież za bardzo zamkniętą. Pojawił się też akcent nadwiślański – widziałem go wśród mentorów w przedsięwzięciu Sebastiana Kulczyka – The Incredibles. W tym podcaście w 20-40 minutowych odcinkach prowadzący pyta gości z branży SaaS o ich historie i najlepsze praktyki. Dość niszowa rzecz, ale obowiązkowa jeśli pracuje się w branży SaaS lub technologicznej. Zaczynajcie od tych, które interesują was tematycznie i/lub pod kątem firmy z której jest człowiek udzielający wywiadu.

12. Startup chat with Steli and Hiten

Bardzo ciekawy format w którym dwóch słynnych startupowców – Steli Efti z Close.io oraz Hiten Shah z Kissmetrics i CrazyEgg poruszają zagadnienia nurtujące startupowców. Na wielki plus temu podcastowi zalicza się dążenie do akcjonalności. Tam gdzie to możliwe autorzy próbują zostawić słuchacza z bardzo konkretną rekomendacją w sprawie omawianego tematu. W tym formacie zaletą jest długość – zwykle odcinki mają około 20 minut. Polecam odcinek 247: Vulnerability in startup leadership oraz 224: how SaaS Founders should do competitor research. Mocno zachęcam do przesłuchania również ludzi nie zainteresowanych startupami, ale myślących o uruchomieniu swojego podcastu – wystarczy pierwszy odcinek, żebyście zobaczyli jak można do tego podejść w stylu budowania minimalnej wersji podcastu na starcie. W tym celu przydatnym będzie również pierwszy odcinek podcastu Tima Ferrissa uzupełniony o opis tego jak Ferriss myślał o uruchomieniu podcastu przed startem.

13. Więcej niż Oszczędzanie pieniędzy

Podcast prowadzony przez Michała Szafrańskiego w którym prowadzący prowadzi wywiady z ciekawymi gośćmi (zwykle to ludzie biznesu) lub porusza tematy szeroko pojętego rozwoju osobistego. To prawdopodobnie najpopularniejszy podcast w Polsce – choć Michał po sukcesie swojej książki finansowy ninja nagrywa mniej niż kiedyś. Polecam szczególnie rozmowę z założycielem CD Projektu czy odcinki nt. kulisów produkcji i promocji książki finansowy ninja. Osobiście wolę Michała w formie tekstowej, ale audio też daje radę – szczególnie, że na jakoszczedzacpieniadze.pl dawno nie było nowego tekstu 🙂

14. Big Questions with Cal Fussman

Ten podcast jest najświeższy w całym zestawieniu, bo ma tylko 3 odciniki. Pierwszy był z Larrym Kingiem, dwa kolejne z Timem Ferrissem od którego zaczęła się przygoda Fussmana z podcastami – tak więc wiadomo od czego zaczynać. Bez obaw – każda rozmowa jest świetna. Fussman przez lata miał swoją kolumnę w Esquire o nazwie „What i have learned” w ramach której przeprowadził ogromne ilości wywiadów z wielkimi tego świata m.in Jackiem Welchem, Michaiłem Gorbachovem, Woodym Allenem czy Muhammadem Alim. Dla mnie Fussman jest jednym z największych żyjących mistrzów wywiadu. Przygotowanie i styl prowadzenia rozmowy na mistrzowskim poziomie.

15. This Week In Startups

W tym podcaście Jason Calacanis prowadzi rozmowy ze startupowcami i inwestorami z doliny krzemowej. Typowo odcinki mają od godziny do nawet 3. Calacanis produkuje od dawna i regularnie, stąd ilość odcinków sięgnęła blisko 800. Polecam start od wywiadów z Peterem Thielem, Chrisem Saccą, Davem McClure oraz Kevinem Rose.

16. Otwieracz

Marcin Zaremba i Szymon Szymczyk. Dwie ciekawe osobowości, które od roku tworzą podcast o filozofii przez małe f (czyli strawny dla przeciętnego człowieka). Obaj mają silną styczność ze światem technologii więc rozmowy praktycznie zawsze w jakiś sposób dotykają przyszłości, internetu i osobistych poglądów autorów. Jest ciekawie i często nieszablonowo w sposobie myślenia. Jeśli nie wiecie od czego zacząć polecam ich prezentacje z internet beta (choć jakość nie jest super) oraz rozmowę o drugiej części łowcy androidów. Bardzo dobrze zrobiło temu podcastowi to, że w ostatnim odcinku spotkali się twarzą w twarz zamiast nagrywać na skype. Kibicuję tej inicjatywie bo prowadzący aspirują do poziomu istotnie wyższego niż przeciętny format tego typu.

PS. Jeśli podobał ci się ten tekst rozważ zapisanie się na nasz newsletter Casbeg knowledge sharing, żeby nic cię nie ominęło 🙂

O autorze

Bartosz Majewski

CEO / founder of Casbeg. Before that Bartosz was a Cofounder and Sales Director of a B2B startup where in 3.5 years his team acquired 1000 clients from 41 countries. During a decade he closed more than 7 million dollars worth deals.

Ostatnie wpisy

Kategorie

Archiwa