15 książek dla młodych specjalistów

1

Jeśli czytasz mnie już jakiś czas to wiesz, że czytanie jest dla mnie bardzo ważne. Przez ostatnie 3 lata przeczytałem ponad 100 książek. W efekcie coraz więcej osób zaczęło zwracać się do mnie z prośbą o rekomendacje. Zacząłem mierzyć swoje czytanie za pomocą goodreads. Umieszczać książki na prezentacjach. Sprawa jest rozwojowa bo wpadłem więc na napisanie cyklu blogpostów w których rekomenduję książki które przeczytałem w określonych obszarach wraz z krótkim opisem. Wszystkie książki, które polecam poniżej osobiście przeczytałem i ręczę za jakość, którą sobą stanowią. To moja osobista rekomendacja dla ciebie.

Oto część pierwsza, będzie ona dotyczyć najbardziej podstawowych kwestii a więc efektywności osobistej. To moim zdaniem jazda obowiązkowa dla każdego poważnie myślącego o swojej przyszłości specjalisty czy początkującego menedżera. Ten cykl blogpostów wynika z dwóch fundamentalnie dla mnie istotnych tez:

  1. Wierzę, że żeby być sprawnym specjalistą czy menedżerem najpierw warto zadbać o kwestie podstawowe: finanse osobiste, produktywność, przekonania i wartości. Książki były dla mnie świetnym wehikułem polepszania swojej sytuacji w tych obszarach.
  2. 100% ludzi którzy byli tam gdzie ja chcę być a których spotkałem na swojej drodze miało zwyczaj czytania kilkudziesięciu książek rocznie. Nie większość. 100%.

Wcale nie musisz być w spółce technologicznej czy startupie, żeby skorzystać z wiedzy, technik i taktyk, które znajdziesz w poniższych książkach. Poniższe książki nie dotyczą spraw wyłącznie służbowych.

1. Siła Nawyku – Charles Duhigg

Na ile mamy wolną wolę? Na ile jesteśmy panami swojego losu? Dla mnie ta książka (a zabierałem się do przeczytania ponad 2 lata) była bardzo pomocna i akcjonalna. Udało mi się zmienić kilka negatywnych nawyków dzięki prawidłowościom, które poznałem dzięki tej książce.

2. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey

Niebezpodstawnie zaczynam ten post od dwóch książek o nawykach. Zasłyszane powiedzenie – “It’s not what you know. It’s what you do consistently” sprawdza się bardzo mocno. Covey to absolutny klasyk książek self-help. Wśród ludzi, którzy mają 30 i więcej lat zwykle przynajmniej słyszało o tej książce. Widzę jednak, że dwudziestolatkowie już nie załapali się na wartość, która z niej płynie – warto to nadrobić.

3. Getting Things Done – David Allen

David Allen to twórca jednego z najlepszych systemów efektywności osobistej na świecie. Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność (chcesz!) sięgnij po tą książkę. Dodatkowo gdy byłem na tegorocznym infoshare przekonałem się na własne oczy, że potrafi występować publicznie i dzielić się z publicznością swoimi ideami. Myślę, że najlepszą rekomendację będzie to, że w Righthello wszyscy pracownicy muszą przeczytać tą książkę. Osobiście nie wyobrażam sobie bez niej pracy.

4. Choose Yourself – James Altucher

James Altucher to jedyny przedstawiciel nurtu failure porn, którego toleruję. Poza znakomitym podcastem (nazywa się zaskakująco: The James Altucher Show) napisał czas jakiś temu bardzo dobrą książkę o stawianiu na samego siebie i swoją jakość życia. Zmagam się z tym tematem od kilku lat bo odpowiedzialność oraz pracoholizm bardzo utrudniają tego typu decyzje, ale bez tej książki nie udałoby się na pewno. W 2017 zamierzam dość istotnie postawić na jakość życia.

5. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Carnegie to klasyk. Nie mam pojęcia ile przypadków rozwodów lub konfliktów służbowych wygasiła ta książka, strzelam, że liczby mogą iść w dziesiątki milionów, tym bardziej, że od premiery w 1936 sprzedało się jej już 30 milionów egzemplarzy. To jest ponadczasowa książka o tym jak dobrze komunikować się z innymi ludźmi. Tylko tyle. Ale jednak zdecydowanie bardziej AŻ tyle. Zrób sobie i otoczeniu przysługę i przeczytaj.

6. Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Dale Carnegie

Druga książka Carnegiego powstała w 1948. Autor koncentruje się na kwestiach, które trapią nas najbardziej a więc śmierci, rozwodach, biedzie, chorobach, cierpieniu, problemach zdrowotnych i innych tego typu sympatycznych aspektach. Pomimo tego książka jest bardzo dobra, optymistyczna i niesie ważne, użyteczne i akcjonalne przesłanie. Jeśli coś cię trapi – warto zacząć lekturę od tej pozycji.

7. Milioner z sąsiedztwa  – Thomas J. Stanley

To absolutna perełka. Stanley to badacz, który skoncentrował się na badaniach socjologicznych amerykańskich milionerów. Obraz, który wyłania się z jego badań jest delikatnie mówiąc nie taki jak może się wydawać. Autor tej pełnej danych książki rozprawia się z mitami nt. Bogactwa, które powstrzymują bardzo wielu z nas przed dotarciem do zamożności. Mówiąc delikatnie – przeciętny amerykański milioner wcale nie przypomina 50 centa.

8. Przestań zgrywać milionera, lepiej nim zostań- Thomas J. Stanley

Druga książka Stanleya stanowi pogłębienie pierwszej (i ma ewidentnie gorszy tytuł). Autor koncentruje się tu na zwyczajach związanych z wydawaniem pieniędzy oraz preferowanych marek dóbr kupowanych przez milionerów. Każdy rozdział odpowiada za kolejną grupę wydatków a więc nieruchomości, samochody, ubrania, alkohol i tym podobne. Jako zdeklarowany przeciwnik konsumpcyjnego stylu życia i postawy “zastaw się a postaw się” wielokrotnie mogłem użyć tej książki jako obrony przed bezsensownym wydawaniem pieniędzy.

9. Grit – Angela Duckworth

Uwielbiam książki naukowe, które są napisane w sposób akcjonalny. Idealnie jest wtedy gdy nie mogę się doczepić metodologii badawczej a próba statystyczna jest reprezentatywna. To jest rzadki przykład na książkę o naukach społecznych, która jest w 100% wolna od skrzywień poznawczych autora. Jeśli chcesz stać się bardziej upartym i radzić sobie lepiej z przeciwnościami losu – to jest książka dla ciebie. Analogicznie, jeśli chcesz wychować bardziej zaradne dzieci lub wykształcić bardziej zaradnych pracowników. Perełka.

10. Włam się do mózgu – Radosław Kotarski

Bardzo dobrze wydana książka o uczeniu się – a to właśnie powinien być priorytet dla młodych profesjonalistów. Jest oparta bardzo silnie na badaniach naukowych (bibliografia ma kilkanaście stron) oraz co niemniej ważne doświadczeniach autora. Radek Kotarski pod kątem tego ile jest w stanie zrobić zaczyna przypominać mi Polskiego Tima Ferrissa. Kanał na youtube, reklamy, program tv, książka, piwo, nauka szwedzkiego, wydawnictwo, wystąpienia publiczne…grubo. Jeśli nie planujesz dużo się w życiu uczyć nie kupuj ale zastanów się co jest z tobą nie tak. Jeśli planujesz – bardzo warto.

11. Ego is The Enemy – Ryan Holiday

12. Obstacle is the way – Ryan Holiday

13. Good Strategy Bad Strategy – Richard P Rumelt

Bardzo dobra książka na temat strategii. Rumelt jest profesorem uniwersyteckim i konsultantem z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Poziom syntezy swoich obserwacji, którego był w stanie dokonać naprawdę zrobił na mnie wrażenie. Ta książka zmieniła moje myślenie o strategii, sposób pracy z klientami i pomogła mi stworzyć wraz z zespołem lepsze cele na drugi rok istnienia firmy.

14. Great by Choice – Jim Collins, Morten T.Hansen

To jest jedna z tych książek, które będąc founderem chciałbyś przeczytać lata wcześniej niż ją przeczytałeś. Lektura traktuje o tym jak radzić sobie z niepewnością w biznesie, podsumowuje podejście najlepszych liderów w biznesie, przedstawia metodę testowania ryzyk i szans, usprawnia planowanie. Świetnie napisana, przeczytałem ją w 24 godziny a następnie zacząłem rozdawać pracownikom, żeby jak najszybciej przeczytali i dzięki temu lepiej pracowali z naszymi klientami.

15. Blue Ocean Shift – Renée Mauborgne, W. Chan Kim

Ta książka to druga część jednej z najlepszych książek nt. strategii w biznesie w XX wieku – Strategii Niebieskiego Oceanu Jeśli zastanawiacie się:

Jak poszerzyć rynek do którego oferujecie produkty?
Jak przeprowadzać zespół przez zmianę paradygmatu na którym opiera się wasz biznes?
Jak przestać konkurować i zacząć wzrastać szybciej i bardziej rentownie?

To to jest książka dla was. W oparciu o zbliżony proces przebiegała refleksja o uruchomieniu Casbega, ze znakomitym skutkiem.

Niedawno ktoś z moich znajomych powiedział „Stoicyzm kurwa, bo wszyscy zginiemy.” Podpisuję się pod tym rękoma i nogami bo to chyba jedyny praktyczny system filozoficzny, który nie jest skonstruowany do przeintelektualizowanego bełkotu. Kanoniczni stoicy jak Marek Aureliusz czy Seneka byli praktykami – dowódcami, władcami, bankierami, przedsiębiorcami, kupcami i spekulantami. I tu wchodzi Ryan Holiday, cały na biało. Gość jest moim rówieśnikiem a już ma na koncie 6 książek napisanych pod swoim nazwiskiem, ponad 500 artykułów oraz bycie CMO American Apparell w CV. Holiday w bardzo dobrym formalnie stylu opisuje pryncypia stoicyzmu za pomocą historii z życia różnych ludzi w różnych okresach czasu. Im dalej zachodzimy w karierze tym potrzeba spokoju, priorytetów i chłodnego osądu sytuacji staje się większa. Stoicyzm to jedna z dobrych odpowiedzi. Holiday to jeden z moich ulubionych autorów – w 2017 przeczytałem praktycznie wszystko co dotąd napisał.

A co Ty ostatnio ciekawego czytasz?

PS. Jeśli podobał ci się ten blogpost zapisz się na mój nieregularny newsletter. 

O autorze

Bartosz Majewski

CEO / founder of Casbeg. Before that Bartosz was a Cofounder and Sales Director of a B2B startup where in 3.5 years his team acquired 1000 clients from 41 countries. During a decade he closed more than 7 million dollars worth deals.

5 komentarzy

Najnowsze wpisy

Kategorie

Archiwa